איך תיראה תמ"א 38 בעתיד

חסמים בירוקרטיים

למרות האטרקטיביות על פניו של פרויקט תמ"א 38 התבצעו מספר לא רב של פרויקטים כאלו המוערכים בכמה מאות מבנים בכל הארץ.  ההליך המורכב והסבוך של ההתחדשות העירונית הנובע מכמה סיבות ועיקרן הן:

  • הקושי בקבלת אישורים בוועדות הבניה השונות
  • חוסר היכולת של החברות הבונות להגיע להסכמה לגבי תוכנית המוסכמת הן על החברה, הן על הדיירים והן על הוועדות השונות יצרו חסמים רבים.

בשל המצוקות המצוינות כאן, הרשות הלאומית להתחדשות עירונית עשתה מעשה ופרסמה הנחיות חדשות בשנת 2020 שעיקרם פניה לרשויות המקומיות להעמיד ולהקצות מתחמים חדשים שישמשו לפרויקטים של התחדשות עירונית ואף גיבו זאת במתן מענקים נדיבים.                                                                                         הרשות הציעה תוכנית פעולה חדשה והציעה להעמיד מטעמה צוותי תיכנון שייקחו חלק בצורך לזרז את תהליכי האישורים במגרשים או מבנים המתאימים לפרויקט. אולם נשאלת השאלה, האם זהו הפתרון הנכון?

איך תמ"א 38 מתבצע כיום?

בשונה משנים עברו, כיום רוב תהליכי ההתחדשות העירונית לא מתרחשים כפעולה של הרשות המקומית, אלא כיוזמה פרטית של דיירים המעוניינים בשדרוג המבנה בו הם חיים ושיפור רמת החיים שלהם. אחרים מעוניינים בהעלאת ערך הנכס שלהם, ולמעשה כל הסיבות הם טובות ומוצדקות. תהליכם רבים מתחילים לזוז בעיקר בשל פרויקט מוצלח אחד שהסתיים בסביבה הקרובה לנכס, ואז אפשר בקלות לראות את התוצאות הברורות של מהלך ההתחדשות העירונית. הדיירים מבינים ששינוי מהותי ברמת החיים, שווה את העומס שיש ביציאה לשנה מהבית הקבוע, זאת בתמורה למבנה חדש ומרווח יותר.

איך מתניעים תהליך פינוי בינוי ?

התנעת תהליך של פינוי בינוי, תמ"א 38 או התחדשות עירונית יכול לקרום עור וגידים באחת משתי האפשרויות הבאות :

  • הובלת הדיירים – דיירים אשר מעוניינים בשיפור תנאי המגורים שלהם ובבתים העומדים בתקן מתאים לרעידות אדמה ולאירועי ביטחון שונים, מקבצים סביבם רוב של דיירים במבנה ומתחילים תהליך מול חברה רלוונטית לביצוע התהליך.
  • פניה מחברות – חברות בניה לא מעטות וכן קבלנם רציניים העוסקים בעולם חיזוקי מבנים ובניית ממ"דים יוצרות קשר עם דיירים במבנים באזורים בהם העירייה מקצה משאבים לתוכניות שכאלו ולאחר שהשיגו את הסכמת דיירים, הן יוצאות לדרך.

על פי התוכנית העירונית, מבנים אשר נמצאים באזורים שהוקצו לתוכניות אלו, יקבלו תיעדוף בהענקת האישורים לתחילת פרויקט, מבנים אשר לא כלולים באזורים הללו, עלולים לסבול מעיכוב במתן היתרים.

בנוסף, גילו של המבנה מהווה שיקול מכריע להענקת האישורים. מבנה שהוקם עד 1979 יקבל אישור מהיר יותר, מבנה שהוקם לאחר 1980 יעוכב.

מה חשוב לדעת ?

פרויקט התחדשות עירונית הוא פרויקט סבוך הלוק זמן רב, לעיתים שנים אחדות. לכן חשוב מאד לדעת ולהבין לקראת מה אתם נכנסים שמתחילים את התהליך. רצוי שתדעו מה מצפה לכם.

  • אופי הפרויקט – האם המבנה עומד בפני שיפוץ מאסיבי או שהתוכנית כוללת הריסת המבנה ובנייתו מחדש.
  • מי הקבלן המבצע? האם לקבלן יש ניסיון? האם ביצע פרויקטים כאלו בעבר? האם פעל בתחום הרשות שאתם מתגוררים בה?
  • האם המבנה החדש או המשופץ לא יהווה סכנה לסובבים אותו.
  • תשתיות – האם המבנה החדש יתאים עצמו לצורך בתשתיות רבות יותר ובראשם, חניה, מים ביב ועוד.

אנחנו איתכם

בכל שלב בתהליך הגשמת היעד הרצוי של התחדשות עירונית, היכולת שלנו להוביל את הפרויקט היא בעלת משמעות עצומה. קבוצת אביב מתמחה בטיפול בתהליכי התחדשות עירונית על כל היבטיה החל משלב הסכמת הדיירים הראשונה ועד לסיום מוצלח של התהליך. הידע והניסיון העשיר שלנו בכל פרטי העסקה הם הביטחון שלכם לכך שהעסקה תצא לפועל על פי התיכנון המקורי.

No matter the challenge, we build on what we know works and elevate your vision of success

Pushing the Industry Forward

At Konstruktion, we are passionate about driving value into every project we undertake. We continue to challenge our people, projects and the industry. By being forward-thinking, we are continually finding new ways to deliver success for our clients and stakeholders.

Quality Assurance

Konstruktion’s culture of quality is built into everything we do and begins with personal accountability from our employee-owners. Successful quality projects demonstrate our culture that embraces clear communication, strong problem-solving, and a relentless focus on creating strong relationships. We work with you from project start-up through completion to ensure your expectations are delivered and the final project meets all your needs.

Tracking Project Trends

From smart sensors to comprehensive integrated project analytics, we track and trend progress, quality, safety and more. This data allows us to understand the immediate and potential impacts of items and provides a simple means of examining complex data, provide you with options, and resolve challenges before they become issues.